Invited Speaker

victoria_nashVictoria Nash is the Deputy Director and Policy and Research Fellow at the Oxford Internet Institute (OII). In the latter role, she is responsible for connecting OII research with policy and practice. Her particular research interests draw on her background as a political theorist, and concern the theoretical and practical application of fundamental liberal values in the Internet era. Recent projects have included efforts to map the legal and regulatory trends shaping freedom of expression online for UNESCO, analysis of age verification as a tool for balancing the interests of children and adults online, and the role of information and Internet access in the development of moral autonomy. She is also Course Director of the OII’s Summer Doctoral Programme.

Prior to joining the OII in 2002, Vicki was a Research Fellow at the Institute of Public Policy Research. She received her D.Phil in Politics from Nuffield College, Oxford University in 1999, having completed an M.Phil in Politics from Magdalen College in 1996, and a BA (Hons) Degree in Politics, Philosophy and Economics before this.

Areas of Interest for Doctoral Supervision

Child safety, democracy, ethics, governance, inequality, public policy

Positions held at the OII

  • Deputy Director, August 2014 -
  • Policy and Research Fellow, August 2002 -
  • Director of Graduate Studies, September 2010 – March 2014
  • Director of Graduate Studies, October 2008 – September 2009